Dar prieš pradedant bet kokius statybų ar netgi projektavimo darbus pabandėme pasidėlioti biudžetą, kad geriau suprasti savo finansinius „pajėgumus“, ką galime sau leisti, o ko ne… Pasirodo darbas yra ne iš lengvųjų ir kas labai nustebino – nėra labai dažnai praktikuojamas kitų statytojų – daugelis tokių biudžeto planų apskritai nedaro, dažnu atveju argumentuojant tai, jog „planuok neplanavęs – vistiek išleisi daugiau“…

Man asmeniškai kaip ir bet kokioje kitoje gyvenimo situacijoje, atrodė savaime suprantama, jog reikia turėtų kažkokį biudžeto planą, kad geriau suprasti kiek ir kur pinigų teks išleisti. Kitaip tariant reikėjo pasistengti numatyti kuo daugiau su statybom susijusių išlaidų, kad vėliau netektų būti nemaloniai nustebintiems – negaliu išleisti statybom daugiau nei turiu. Tuo pačiu norėjau apsisaugoti ir nuo dažnos situacijos, kuomet tinkamai nepaskaičiavus savo biudžeto statybų pabaigoj (ar dar blogiau vidury) pasibaigus pinigams tenka kraustytis į nepabaigtus namus ir dar ilgą laiką gyventi pusiau statybvietėje.

Pirminis biudžetas buvo numatytas ~200 000 Eur – tokia suma buvo „primesta“ įvertinus kiek maždaug kainuoja butai, kuriuose norėtumėm gyventi (~150 000 Eur) ir užmetant papildomai įvairiems dalykams (~50 000 Eur), kurie atsiranda apsigyvenus nuosavam name – aplinkos reikalai, inžinerinės sistemos ir t.t.. Į šį biudžetą norėjau įtraukti VISKĄ absoliučiai, kas yra susiję su namo statybom – sklypo kaina, statybos, apdaila, inžinerinės sistemos, baldai, aplinkos darbai ir t.t..

Turint numatytą konkrečią pinigų sumą prasidėjo skirtingų statybos etapų darbų skaidymas, į preliminarius tų darbų vertinimus. Informaciją bandžiau sisteminti iš įvairių kanalų – įvairūs statybų blog’ai, sąmatų skaičiuoklės, ir t.t.. Tai pat derinant pirminius namo projekto žingsnius bandžiau klausti ir architekto, kiek preliminariai galėtų kainuoti pastatyti mūsų pasirinktą projektą – tačiau gaila, bet architektas tik nusistebėjo tokiu klausimu ir pasakė, jog iki šiol niekas tokių klausimų neuždavė ir atsakyti negalėjo.

Kadangi su statybom nebuvom susidūrę, buvo baisu neišsirinkti tokio projekto, kurio finansiškai negalėtumėm „patempti“, todėl vistiek stengėmės gauti bent kažkokius skaičius, į kuriuos galėtumėme oreantuotis. Turėdami namo projekto informaciją dar tebevykstant projekto derinimo darbams išsiuntėme keletą užlausų rangovams, kad paskaičiuotų sąmatą. Gavome keletą atsakymų su kainuom nuo 80 000 Eur iki 130 000 Eur – problema buvo tame, jog kiekvienas rangovas taiko skirtingą skaičiavimo metodiką, vieni įtraukia vieną, kiti įtraukia kitą, galiausiai reikia „dekonstruoti“ visą informaciją, kad vien tik palyginti pasiūlymus tarpusavyje galėtum ir suprastum ką dar reikia papildomai numatyti ir kiek tai kainuos.

Turint keletą pasiūlymų, matant darbų įkainius iš kitų namų statytojų aprašytus jų blog’uose po truputį pavyko susidėlioti realų vaizdą kiek vienas ar kitas etapas gali kainuoti. Gaila, tačiau nebeturiu pradinio varianto, tačiau viskas daug maž atrodė taip:

Projektavimo darbai – 5 000 Eur

Pamatai – 10 000 Eur

Dėžutė – 40 000 Eur

Apšiltinimas – 10000 Eur

Fasadas – 15 000 Eur

Langai – 10 000 Eur

Grindys – 10 000 Eur

Elektros instaliacija – 5000 Eur

Grežinys – 3000 Eur

Valymo įrenginys – 2500 Eur

Tinkavimas – 3 000 Eur

Pilna apdaila – 10 000 Eur

Šildymo sistema – 10 000 Eur

Rekuperacija – 5000 Eur

Aplinkos tvarkymas – 20 000 Eur

Baldai – 20 000 Eur

Butinė technika – 5 000 Eur

Skaičiuojant ir sklypo kainą viskas daug maž susiveda į numatytus 200 000 Eur. Beabejo visos sumos buvo „apvalintos“ paliekant tam tikrą rezervą, kadangi žinojau, jog gali atsirasti nenumatytų darbų. Aš asmeniškai visuomet patarčiau skaičiuoti savo sąmatą su geru rezervu kiekviename žingsnyje – yra žymiai maloniau, kai darbų eigoje, gali matyti, jog „taupai“ pinigus, vietoj to, kad, jog įsibėgėjus namo statyboms sąmata vis didėja ir didėja.

Žinoma, kaip vėliau paaiškėjo, tikrai nemažai dalykų praleidau ir neatsižvelgiau skaičiuodamas pradinę sąmatą. Pagrindinis dalykas kas gelbėjo, tai rezervas, kuris buvo paliktas ant kai kurių darbų etapų. Tiesa, kai kurie etapai netik, kad rezervą „suvalgė“, tačiau dar ir sugebėjo viršyti jį.

Taigi grįžtant prie ankščiau išsakytos minties „planuok neplanavęs – vistiek išleisi daugiau“ – norėčiau paprieštarauti – nors net ir mūsų atveju planuojant biudžetą nebuvo išvengta klaidų, manau, jog jų būtų dar didesnių, jeigu jokio planavimo nebūtų buvę apskritai. Iš tiesų tai tik geras planavimas, gali apsaugoti nuo netikėtai išsipūtusių sąmatų.

Problema yra ta, jog planuoti yra ganėtinai sunku – nėra pakankamai informacijos, kuri būtų susisteminta, darbų bei medžiagų įkainiai gali stipriai skirtis ir dar daug įvairių faktorių, kurie gali įtakoti galutinę kainą. Tačiau norint geriau įvertinti savo „pajėgumus“ nebūtina turėtų super tikslią sąmatą, užtenka pradėti bent jau ir su preliminaria sąmata.

Tiesa, nuo pradinės skaičiuotos sąmatos iki tos dienos kai pradėjome daryti pirmuosius statybų darbus situacija dar gerokai pasikeitė, atlikome keletą projekto sprendimų pakeitimų, netikėtai sutalpinome antrasolę ir dar daug kitų smulkesnių ar stambesnių pakeitimų, ko pasekoje tikroji galutinė sąmata šiai dienai siekia beveik 300 000 Eur. Skirtumas tarp pradinės ir šiandieninės sąmatos yra išties milžiniškas, bemaž 50% padidėjus sąmata – tačiau labai svarbu yra tai, jog šis padidėjimas buvo planuotas ir numatytas ir tik iš ankstinis planavimas padėjo tiksliau eigoje perplanuoti viską ir įsivertinti ar visi tarpiniai sąmatos padidėjimai bus „įkandami“.

Sąmatos skaičavimui ir tikslinimams iki pat pabaigos naudojau Google Sheets – nemokamas, gali naudoti tiek ant kompiuterio tiek ant telefono, lenvga dalintis su kitais, gali kaupti daug papildomos informacijos ir t.t..

Galbūt kažkam padės išvengti galvos skausmo ir paskaičiuoti tiksliau savo sąmatą – dalinuosi savo sąmatos šablonu. Pasidarykite kopiją ir galite pradėti skaičiuoti.

P.s. siūlau atkreipti dėmesį kaip maždaug skyrėsi preliminarus darbų sąrašas nuo to kas paminėta mano sąmatos šablone 🙂

 

Radote klaidingos informacijos?
Siekdami užtikrinti, jog pateikta informacija yra tiksli ir objektyvi prašome pranešti mums radus neatitikimų, kad galėtumėme juos ištaisyti. Parašykite mums į info@buildtodo.com
Comments ( 119 )

The comments are now closed.