Kiekvienuose namuose yra svarbu šiluma ir tai iš kur ji yra gaunama. Šiai dienai rinkoje egzistuoja daug skirtingų variantų, kurių pagalba gali būti pagaminta šiluma namams šildyti ir karštam vandeniui ruošti. Kokie tie variantai? Ir kaip išsirinkti patį tinkamiausią?

Visus šildymo būdus visų pirmiausiai galima suskirstyti į atitinkamus tipus:

  1. Skysto kuro katilai – dyzelinas
  2. Kieto kuro katilai – malkinės ar akmens anglies krosnys, granuliniai katilai
  3. Dujiniai katilai – centralizuotas dujų tiekimas, dujos gaunamos iš balionų
  4. Šilumos siurbliai – oras-oras, oras-vanduo, vanduo-vanduo, gruntas-vanduo
  5. Elektra – elektriniai radiatoriai, infraradonųjų spindulių kilimėliai

 

Negano to, jog vien tik skirtingų tipų įvairovė gali apsukti galvą, tačiau pasirinkus tam tikrą tipą, teks sukti galvą ir kokios firmos bei kokio galingumo ar papildomų funkcijų variantą norėsite pasirinkti sau.

 

Vertinimo kriterijai

 

Kad lengviau būtų galima palyginti skirtingus šildymo sistemų tipus, patariame įvertinti žemiau pateiktus kriterijus.

 

Įrengimo kaštai

 

Labai dažnai lyginant skirtingų sistemų įrengimų kaštus nėra įvertinamos visos išlaidos, todėl galima susidaryti klaidingas išvadas. Šildymo sistemos įrengimo kaštus gali sudaryti:

  1. Šilumos atidavimo elementai – grindimis išvedžioti vamzdeliai, radiatoriai, elektriniai takeliai, fankoilai ar kiti
  2. Šilumos šaltinis
  3. Katilinės aprišimas
  4. Akumuliacinė talpa
  5. Kaminas
  6. Kuro laikymo rezervuarai/patalpa
  7. Prisijungimo prie dujotiekio išlaidos

Todėl lyginant skirtingo tipo sistemas, logiška būtų vertinti kainos skirtumus kompleksiškai, o ne tik tai, kiek kainuoja vieno ar kito tipo šilumos katilas.

 

Eksploatacinės išlaidos

 

Tai dažniausiai yra antras pagal svarbą kriterijus, po įrengimo kaštų, kadangi tai lemia, kiek šildymo sistema jums kainuos kiekvieną sezoną. Daugelis klaidingai vertina šias išlaidas, atsižvelgdami tik į momentinę šildymo kainą, skaičiuojant šalčiausią žiemos mėnesį, nors vienintelis logiškas palyginimo būdas yra vertinti vienų kalendorinių metų eksploatacines išlaidas. Į išlaidų palyginimą derėtų įtraukti ir eksloatuojamų katilų priežiūros kaštus (jei tokių yra) bei įsivertinti savo darbo valandas sugaištas valdyti bei aprūpinti sistemą.

 

Sistemos kompaktiškumas

 

Šiais laikais populiarėjant mažesnės kvadratūros namams, sistemos kompaktiškumas gali būti itin svarbus aspektas renkantis tarp skirtingų variantų. Jeigu nuspręsite įsirengti, kieto kuro katilinę derėtų numatyti kuro sandėliavimo patalpą, įsirengiant skysto kuro katilą – rezervuarus kurui laikyti, o pasirinkus dujas iš balionų – spintą jų sandėliavimui. Prie kompaktiškiausių šildymo būdų būtų galima priskirti dujinį (naudojant dujotiekio dujas), šilumos siurblių bei šildymą elektra.

 

Komfortas

 

Niekas nenori tarnauti namams, todėl komfortas yra itin vertinama šildymo sistemos savybė. Natūralu, jog sistemos, kurios reikalauja pastovios priežiūros šiais laikais yra gerokai mažiau patrauklios. Pvz. norint šildyti namus naudojant kietą kurą, jums pastoviai reikės rūpintis, jog būtų užkurtas katilas, netruktų pačio kuro, o katilas būtų reguliariai išvalytas (išimtis šildymas granulėmis, kuomet sistema yra dalinai automatizuota). Šildantis naudojant dujas, šilumos siurblius ar tiesiog elektrą jums nereiks pajudinti nė piršto, jei sistema yra tinkamai sureguliuota, kadangi šios sistemos gali veikti pilnai autonomiškai.

Prie komforto savybių galima priskirti ir papildomas galimybes, tokias kaip vėsinimas vasaros laikotarpiu (galimas naudojant šilumos siurblius), sistemos valdymas internetu ir t.t..

 

Ateities perspektyvos

 

Renkantis sistemos tipą derėtų įvertinti ir jos perspektyvas ateityje.

  1. Ar sistema negali būti papildomai apmokestinta dėl išskiriamos taršos?
  2. Ar yra grėsmė, jog kuro kainos gali smarkiai svyruoti, stipriai išbrangti?
  3. Galbūt naudojant tam tikrą sistemos tipą galima tikėtis valstybės subsidijų?
  4. Įvertinti globalias tendencijas

 

Ekologija

 

Nors įstatymai ir nedraudžia naudotis mažiau ekologiškų ar neekologiškų šildymo tipų, vertėtų apsvarstyti ar mieliau prisidėsite prie ekologinės situacijos gerinimo ir naudositės šiluma, kuri gaunama iš atsinaujinančių energijos šaltinių ar priešingai – rinksitės variantą, kuris daro neigiamą įtaką ekologijai…

 

Ką pasirinkti?

 

Šiai dienai Lietuvoje kaip optimaliausias ir esant galimybėms, dažniausiai pasirenkamas variantas – šildymas naudojant dujinį katilą. Tokia sistema yra pilnai automatizuota, nereikalauja jokios priežiūros, užima nedaug vietos, gali ruošti karštą vandenį, šildymo išlaidos yra sąlyginai nedidelės.

 

Rinkoje tai pat aktyviai siūlomas variantas įsirengti dujinį šildymą, dujas tiekiant iš reguliariai keičiamų balionų. Tačiau įvertinus įrengimo kaštus, bei eksploatacijos išlaidas, šis variantas nėra toks ir patrauklus. Įrengimo kaštai gali siekti ~4000 Eur (panašiai kaip ir jungiantis prie magistralinio tinklo), o eksploatacinės išlaidos gaunasi gerokai didesnės. Tai pat reiktų įvertinti ir balionų sandėliavimo spintos vietos numatymą šalia namo, jog būtų patogu prieiti ir aptarnaujinti įmonė be vargo galėtų pakeisti balionus.

 

Ieškantys pigiausio varianto vis dar renkasi kieto kuro malkinius katilus – nors pagal šiai dienai galiojančius energetinio efektyvumo reikalavimus (A+ klasė) tokios sistemos įrengimas nėra daug pigesnis nei lyginant su dujinio katilo įrengimu, eksploatacinės išlaidos gali būti mažesnės, o ypač tiems, kas turi galimybę naudoti medieną iš savo miško. Tačiau tokios sistemos didžiausias minusas yra diskomfortas, kadangi sistema reikalauja nuolatinės priežiūros, specialios vietos kurui sandėliuoti

 

Kadangi dujos toligražu nėra visiems lengvai pasiekamos, ieškantiems komforto, bei nebrangaus šildymo būdo dažnai yra pasirenkamas šildymas naudojant šilumos siurblius. Šilumos siurbliai yra dviejų tipų – geoterminiai (kuomet šiluma yra išgaunama iš grunto arba iš vandens) ir aeroterminiai (kuomet šiluma yra išgaunama iš oro esančio aplinkoje). Lyginant geoterminių bei aeroterminių šilumos siurblių įrengimo išlaidas, geoterminiai gerokai nusileidžia pastariesiems, kadangi yra brangesni 20-40% ir eksploatacinių išlaidų skirtumas šio skirtumo gali niekada neatpirkti.

Geoterminio siurblio įrengimas kainuoja ~10000 Eur, tuo tarpu analogiško galingumo oras-vanduo aeroterminio siurblio kaina yra ~6000 Eur. COP (arba kitaip sistemos efektyvumo koeficientas) tiek vieno tiek kito varianto yra ganėtinai panašūs – geoterminis gali pasiekti 5.5 COP, tuo tarpu oras vanduo siurbliai pasiekia 5 COP, o kai kurie deklaruoja dar ir didesnes vertes.

 

Reikėtų iškarto paneigti keletą mitų apie aeroterminius šilumos siurblius:

  1. Norint naudoti šilumos siurblius reikia turėti atsarginį šildymo šaltinį, nes prie didelių šalčių sistema neveikia. Netiesa – šiais laikais sistemos kuo puikiausiai veikia ir prie -25 ir prie -30 laipsnių šalčio (nors tokie šalčiai Lietuvos klimate ilgai ir neišsilaiko, pastaruoju metu ir retai sutinkami)
  2. Šildymas naudojant šilumos siurblius yra labai brangus. Netiesa – dažnai vertinant kainą yra lyginama tik momentinė, šalčiausio mėnesio šildymo kaina, o ne viso sezono. Lyginant viso sezono eksploatacines išlaidas, šilumos siurbliai kainuoja pigiau nei bet kuri kita priemonė. Tai pat šilumos siurbliai yra klaidingai vertinami, dėl to, jog naudoja elektrą šilumai išgauti – tai yra iš dalies tiesa – jiems reikalinga elektra, norint išgauti šilumą, tačiau priklausomai nuo šilumos siurblio efektyvumo, iš vieno elektros kilovato energijos gali būti išgaunama keletą ar daugiau kartų šilumos energijos.

 

Žmonės, kurie nenori investuoti didesnės sumos į šildymo sistemą, neturi galimybės prisijungti prie dujotiekio, tačiau tuo pačiu nori gyventi iš dalies komfortiškai, gali rinktis iš skysto kuro katilų ar granulinių katilų, kuriuose sistemos yra dalinai automatizuotos. Tačiau, tiek vienu tiek kitu atveju teks pasirūpinti reguliariu kuro papildymu, išskirti didesnę dalį patalpos kuro sandėliavimui.

 

Paskutinis sąraše yra šildymas naudojant tik elektrą. Šis šildymo būdas yra pats brangiausias skaičiuojant metines išlaidas, kadangi kiekvienam sukurtos šilumos kilovatui reikia sunaudoti vieną elektros energijos kilovatą. Tačiau šis būdas tuo pačiu yra pats pigiausias skaičiuojant jo įrengimo kaštus. Retas, kuris tokį šildymo būdą svarstytų įsirengti savo namuose, tačiau kai turite aukšto energetinio efektyvumo namą arba pasyvų namą, galite svarstyti ir tokį variantą. Aukšto energetinio efektyvumo ir pasyvūs namai pasižymi labai mažu šiluminės energijos poreikiu per visą sezoną, dėl to eksploatacinės išlaidos nėra tiek svarbios, kiek įrengimo kaštai. Todėl įvertinus įrengimo kaštus, bei ilgalaikes eksploatacines išlaidas gali būti racionaliau įsirengti šildymą, kuris naudoja tik elektrą, nei bet kokią kitą sistemą, kuri reikalautų didelių pradinių investicijų, kurios laikui bėgant niekuomet neatsipirktų.

 

Verdiktas

 

Nors daugelis turėdamas galimybės ir norėdami komfortiško gyvenimo renkasi dujinį (magistralinį) šildymą, mano nuomone šildymas naudojant aeroterminį šilumos siurblį oras-vanduo yra pranašesnis bei labiau vertas dėmesio.

  1. Skaičiuojant dujinio katilo įrengimo kaštus (tai pat įvertinant dujotiekio įvedimo iki pat namų išlaidas), kainų skirtumas gaunasi tik 1000-2000 Eur. Dujinis katilas – 1000-1500 Eur, dujų įvedimas iki sklypo ~1000 Eur, dujų įvedimas iki katilo ~1000 Eur, iš viso ~4000-4500 Eur. Tuo tarpu šilumos siurblio oras-vanduo įrengimo kaina su darbais siekia 5000-6000 Eur
  2. Nors įrengimo kaštų skirtumas siekia 1000-2000 Eur, reikia vertinti ir eksploatacines išlaidas. Pvz. 200kv. namo šildymo bei karšto vandens ruošimo išlaidos per metus su dujine sistema siekia ~800 eur, o naudojant oras-vanduo šilumos siurblį ~600 Eur, skirtumas ~200 Eur per metus. Įvertinus eksploatacines išlaidas vienai ir kitai sistemai galima nesunkiai suskaičiuoti, jog sistema su oras-vanduo šilumos siurbliu atsipirks per 5-10m.
  3. Pasirinkus šilumos siurblį oras vanduo ir naudojant grindinio šildymo sistemą, karštomis vasaros dienomis, kaip bonusą galite gauti iš vėsinimo funkciją. Nors tai toli gražu nėra toks pats efektyvus vėsinimo būdas, kaip naudojant oro kondiciuonierius, tačiau suteikti papildomo komforto jūsų namams tikrai pavyks.
  4. Šiais laikais sparčiai populiarėjant ir pingant saulės bei vėjo elektrinėms, įsirengus tokio tipo elektrinę pas save, sistemos eksploatacines išlaidas sumažinsite dar 15-30%. Tai pat tapę elektros gamintojais turėtumėte galimybę būti visiškai nepriklausomais nuo centralizuotų tiekėjų
  5. Elektros pardavimo kaina, taip stipriai nesvyruoja, kaip kitų kuro rūšių – dujų, dyzelino, kieto kuro ar kitų, todėl, galima būti ramesniais dėl galimų kainų svyravimų
Radote klaidingos informacijos?
Siekdami užtikrinti, jog pateikta informacija yra tiksli ir objektyvi prašome pranešti mums radus neatitikimų, kad galėtumėme juos ištaisyti. Parašykite mums į info@buildtodo.com
Comments ( 773 )

The comments are now closed.