Daugelis svajoja apie savo asmeninį būstą, nesvarbu ar tai būtų butas ar individualus namas. Darau prielaidą, jog Jūs čia atsidūrėte, nes jau esate apsisprendę gyventi individualiame name, todėl čia nerasite informacijos kodėl verta rinktis namą vietoj buto. Pagrindinė priežastis kodėl daugelis nusprendžia statytis individualų namą patys – tarp parduodamų namų nėra tokio, kokio norėtumėte Jūs arba tiesiog norite susiplanuoti kiekvieną namo kampelį pagal individualius pageidavimus.

Visų pirma, norėčiau aiškiai pabrėžti, jog indvidualaus namo statyba, tikrai nereiškia, statybų darbų vykdymo (pamatų, sienų, stogo ar viso kito statyba) savom rankom. Žinoma, Jums, niekas nedraudžia tam tikrus darbus atlikti ir patiems, tačiau be faktinės statybos darbų yra begalės reikalų bei darbų, kuriuos turėsite atlikti prieš pradedant statybas, statybų eigoj bei pabaigus statybas.

Nusprendus individualų namą statytis patiems, labai svarbu iš anksto apgalvoti ir suplanuoti bei numatyti visus įmanomus darbus, kad vėliau, pradėjus statybų darbus netektų nemaloniai nustebti išsiaiškinus, jog tam tikri nenumatyti dalykai labai stipriai gali išpūsti statybų sąmatą ar dar blogiau, kad netektų statybų eigoje taisyti klaidų, kurios atsirado dėl prasto planavimo ar dėl to, jog vieno ar kito dalyko nenumatėte iš anksto.

Individualiai namą statyti galima iš esmės dviem būdais – samdant rangovą visiems namo statybos darbams atlikti arba namo statybas vykdyti taip vadinami ūkio būdu (kuomet darbus atlieka skirtingi rangovai). Priklausomai nuo to, kaip labai pasitikite savo išsirinktu rangovu, statybų darbų vadovu ar statybų techniniu prižiūrėtoju, aš manau, jog verta apie statybų procesą žinoti ir patiems, bent jau pagrindinius dalykus, tam, kad nebūtumėte apgauti ar, kad Jums nežinant neįsiūlytų prastesnio sprendimo vienoj ar kitoj situacijoj.

Tačiau dar anksčiau nei pradedant ieškoti kas Jums atliks vienus ar kitus statybų darbus yra labai svarbu išspręsti daug kitų klausimų:

  1. Kur norėtumėte, jog būtų pastatytas Jūsų namas? Ar pasirinktas sklypas neturi užslėptų neigiamų savybių? Kiek reikės investuoti į sklypą, jog galėtumėte pradėti vykdyti statybos darbus?
  2. Kokį individualaus namo projektą išsirinksite? Kokia architektų komandą pasirinksite gauti statybų leidimui?
  3. Kokie reikalavimai galioja šiai dienai statant individualius namus?
  4. Kokią technologiją norėsite naudoti statantis savo namą? Ar namas bus mūrinis ar medinis?
  5. Kokius langus bei duris pasirinksite savo namui? Ar tai bus medinai ar plastikiniai?
  6. Kokias medžiagas pasirinksite namo apdailai – medinė dailylentė, klinkeris, o galbūt struktūrinis tinkas ar dar kas nors kito?
  7. Kokią stogo dangą galvojate naudoti savo namui?
  8. Ar esate nusprendę kokį šilumos šaltinį bei kokiu būdu šildysite namus bei karštą vandenį? Kieto kuro katilas, dujinis katilas ar šilumos siurblys? Grindinis ar radiatorinis šildymas?
  9. Ar turėsite galimybę prisijungti prie centralizuotų inžinerinių tinklų ar teks įsirenginėti individualius grežinius ir nuotekų surinkimą? Kiek daug, nuo Jūsų sklypo nutolę kitos inžinerinės linijos – elektra, dujos? Kiek kainuos prisijungti prie vieno ar kito tinklo?
  10. Kiek kainuos dėžutės statyba? Kiek kainuos apdaila? Baldai? Buitinė technika?
  11. Kaip iš anksto suplanuoti namo įrengimą, jog vėliau nereiktų gailėtis dėl neapgalvotų sprendimų?
  12. Jeigu planuojate statytis namą iš banko paskolintų pinigų – kaip viskas vyksta? Kada bankas skolina pinigus? Kiek gali paskolinti?
  13. Kaip protingai susiplanuoti darbus, ką atlikti pirmiau, ką galima atsidėti pačiai pabaigai? Kaip neperlipti savo numatyto biudžeto ribų?
  14. Kada ir kodėl reikės informuoti ar komunikuoti su valstybinėm instutucijom?

Ir šis klausimų sąrašas, deja, bet nėra galutinis. Tačiau bent jau turėdami atsakymus į daugelį šių klausimų, galėsite žymiai drąsiau pradėti savo individaulaus namo statybas. Negana to, kuo daugiau žinosite ar būsite apgalvoję iš anksto, tuo mažiau klaidų pridarysite eigoje. Ne visos klaidos kainuoja vienodai, dėl to, kai kurias klaidas ištaisyti gali kainuoti labai brangiai. Be abejonės kuo daugiau iš anksto būsite susiplanavę ir apgalvoję, tuo mažiau nervų patirsite visų statybų eigoje.

Taigi, atsakant į klausimą – „Nuo ko pradėti?“ – pradėkite nuo planavimo, pradėkite nuo atsakymų į pateiktus klausimus ieškojimo. Sekite straipsnius publikuojamus šiame puslapyje ir raskite Jums reikalingus atsakymus.

 

Radote klaidingos informacijos?
Siekdami užtikrinti, jog pateikta informacija yra tiksli ir objektyvi prašome pranešti mums radus neatitikimų, kad galėtumėme juos ištaisyti. Parašykite mums į info@buildtodo.com
Comments ( 171 )

The comments are now closed.