Straipsniai

Saulės elektrinės pasirinkimas bei įrengimas

Namo statyboms einant į pabaigą pradėjau svarstyti apie galimybes įsirengti saulės elektrinę. Pradėjus domėtis kas, kur, kaip, gali ir galva apsisukti nuo įvairovės. Kokius modulius pasirinkti? Kokį inverterį? Kuriuos rangovus pasirinkti? Klausimų nemažai, informacijos galima rasti dar daugiau, tačiau viską išanlizuoti ir atsirinkti informaciją užtruko nemažai laiko.

Read more

Biudžeto planavimas

Dar prieš pradedant bet kokius statybų ar netgi projektavimo darbus pabandėme pasidėlioti biudžetą, kad geriau suprasti savo finansinius „pajėgumus“, ką galime sau leisti, o ko ne… Pasirodo darbas yra ne iš lengvųjų ir kas labai nustebino – nėra labai dažnai praktikuojamas kitų statytojų – daugelis tokių biudžeto planų apskritai nedaro, dažnu atveju argumentuojant tai, jog „planuok neplanavęs – vistiek išleisi daugiau“…

Read more

Pirminis namo projektas

Kai pagaliau apsitvarkėme sklypą, pradėjome geriau suprasti kaip viskas realiai atrodo, nusprendėme, jog laikas pradėti galvoti apie namo projektą…

Tuo metu gyvenome nuomotame, 3-jų kambarių bute su bendra svetainės-virtuvės erdve, tad bandėme mintyse dėliotis kiek ir kokių patalpų norėtumėme turėti. Žinojome, jog norime 2 mažųjų miegamųjų bei vieno didžiojo (sau), rūbinės, dviejų vonios kambarių, bendros svetainės – virtuvės erdvės. Katilinę nuosavame name turbūt gauni „dovanų“, tai apie tai net negalvojome, tačiau reikėjo apsirpęsti ką daryti su garažu. Šiaip mėgėjai turėti daug ir visokių daiktų, tai nesinorėjo kambarių ir spintų užgrųsti jais – garažas būtų tam tinkamiausia vieta, tai pat jeigu jau garažas tai turėtų būti dviejų vietų, kad bent vieną mašiną galima būtų pastatyti 🙂

Pasidomėjus projektų kainomis, pagalvojom, jog individualus projektas mums per brangus – projekto kaina ~4000 eur, tai bandysime dairytis kartotinių, kurių kainos prasidėdavo nuo kokių 800 eur.

Pradėjome naršyti po internetus ir dairytis projektų, galbūt kažkas atitiks mūsų norus bei poreikius ir su minimaliais pakeitimais pilnai tenkins. Radome vieną kitą, kuris daugiau mažiau patinka – nėra idealūs, tačiau nėra ir baisūs kaip daugelis peržiūrėtų iki to… Kas yra kartotinis projektas iki tol nebuvome susidūrę, todėl naiviai galvojome, jog pasiimsime projektą, kuris nėra idealus, tačiau trūksta nedaug – nusiųsime architektams nurodę kur kokią sieną pastumti, pridėti ar atimti ir turėsime savo projektą už gerokai mažesnę sumą… Padarius keletą tokių užklausų, išsiaiškinome, kad su kartotiniais projektais to daryti negalima – iš esmės kartotinis projektas tai yra tai ką matot, na ir dar galite daryti neesminius pakeitimus – pastumdyti kažkiek langus, pakeisti stogo, fasado medžiagas ir t.t.. tačiau jokie sienų kilnojimai kartotiniam nėra galimi.

Iš esmės tai yra todėl, kad bet koks didesnis pakeitimas reikalaus netik keisti architektūrinę dalį, tačiau ir kitas susijusias projekto dalis – konstrukcijų, energetinį…

Taigi išsiaiškinus, jog kartotinių projektų keisti taip kaip norim negalima, o tokių, kurie pilnai tenkintų daugelį mūsų poreikių neradome, pradėjome dairytis į individualius projektus, ieškoti, galbūt, rasim patinkančius architektus, kurie projektuoja ir už mažesnę sumą – tuo metu numatytas projekto biudžetas buvo ~1500 eur, kadangi kartotiniai kainavo nuo 800 eur ir dar 700 eur papildomai kainuoja konstrukcijų projektas.

Taigi beieškant architektų akimirkai įsižiebė viltis, kadangi radom namo projektą, kuris mums patinka, tiek pagal išplanavimą, tiek pagal išvaizdą.

Parašėme architektams, paklausėme kokią būtų šio projekto kaina – mums jis patinka. Kadangi šis projektas nebuvo nurodytas kaip kartotinis, iš architektų sulaukėme atsakymo, jog konkrečiai šio projekto parduoti negali – tačiau gali mums suprojektuoti panašų, kuris dar labiau atitiktų mūsų poreikius. Mūsų toks atsakymas nenudžiugino, kadangi neįsivaizdavom ko dar galėtumėme norėti – medinės dailylentės fasadas, „namiško“ namo forma, vidaus išplanavimas puikiausiai atitinka mūsų norus ir t.t.. vienu žodžiu mums nereikia kito projekto, mums reikia BŪTENT ŠITO. Iš pradžių nusivylėm ir jau buvom bepradėję dairytis, kas galėtų parengti projektą pagal „tą kitą projektą“, tačiau pigiau. Tačiau po keletos gyvų susitikimų ir keletos derybų el. paštu, vis dėl to, pavyko išsiderėti, jog gautumėm šio namo projektą su kosmetiniais pakeitimais, be konstrukcijų projekto, už jų kartotinių namų kainą – 2100 eur.

Prieš sukertant rankomis, dar norėjome įsitikinti, jog namo projektas telpa į mūsų sklypo užstatymo plotą (plotą kuriame leidžiama statyba), bei patikrinti kokios galimos būtų namo oreantacijos pasaulio šalių atžvilgiu, todėl žmona padarė pirmąjį eskizą (kuris iki pat dabar liko nedaug pakitęs):

Dar radau tokį juokingą komentarą, kurį siunčiau architektams: „Į terasos plotą labai dėmesio dar nereiktų kreipti, kadangi ji ten labai per didelė po kolkas…“ – juokinga todėl, kad galiausiai terasa gavosi dar didesnė 🙂

Sklypo tvarkymas

Su trumpa įžanga jau susipažinote, šiek tiek detalių apie sklypą jau žinote, norėjau pasidalinti trupučiu daugiau informacijos.

Read more

Pradžių pradžia

Prieš keletą metų, gan spontaniškai, kilo idėja, jog galbūt laikas įsigyti sklypą, o ateityje kaip dievas duos – gal ir namą pavyks pasistatyti. Keliaujant namo iš Druskininkų nusprendėme užsukti į apylinkes ir pasižiūrėti kas per naujas kvartalas kyla, kaip atrodo apylinkė ir t.t..

Read more

Turto vertinimas, nebaigto statinio registravimas

Tam, kad būtų turto vertintojai galėtų oficialiai įvertinti Jūsų turtą, Jūs privalote registruoti nebaigtą statybą.

 1. Pirmiausiai Jums reikia pasidaryti sklypo kontrolinę nuotrauką, kurioje geodezininkas pažymės statomo namo ribas (Pastato išsidėstymo schema žemės sklypo ribų atžvilgiu)
 2. Turint kontrolinę nuotrauką reikės išsikviesti matininką, kuris atliks pamatų arba namo matavimus ir paruoš kadastrinių matavimų bylą
 3. Turint kadastrinių matavimų bylą, ją reikia registruoti info statybos puslapyje:
  1. Prisijungti https://planuojustatyti.lt
  2. Pasirinkti “Prašymai / Pranešimai”
  3. Pasirinkti “Sukurti naują prašymą / pranešimą”
  4. Iš sąrašo pasirinkti “Prašymai su statyba susijusioms pažymoms gauti”
  5. Toliau pasirinkite “Prašymas išduoti pažymą apie statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių”
  6. Pasirinkite instituciją, kuriai teikiamas prašymas pvz. “Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentas” ir spauskite “Toliau”
  7. Pirmą kartą teikiant prašymą pasirinkti “Statusas: Pirminis” ir spauskite “Toliau”
  8. Pasirinkite statybų leidimą spausdami “+ Pasirinkti dokumentą” ir spauskite “Toliau”
  9. Patikrinkite projekto duomenis, pridėkite statinio unikalų numerį, jeigu jo nėra ir spauskite “Toliau”
  10. Pasirinkite savo statinį spausdami ant “× Ne” mygtuko ir spauskite “Toliau”
  11. Patikrinkite su projektavimu susijusių asmenų sąrašą ir spauskite “Toliau”
  12. Atlikti mokėjimą už pažymos išdavimą (rekvizitus galima rasti čia, skiltis “Mokėjimai”)
  13. Pasirinkti “+ Pridėti mokėjimą”, užpildyti duomenis ir išsaugojus spausti “Toliau”
  14. Toliau reikės pridėti trūkstamus dokumentus:
   1. Pažymėkite varnelę “Statinio projektas nepakito, nuo to, kuriam buvo išduotas SLD naudojantis IS Infostatyba”
   2. Pridėkite “Sklypo su statiniais geodezinės nuotraukos” dokumentą (geodezininko atlikta kontrolinė nuotrauka)
   3. Pridėkite “Statinio kadastro duomenų bylą”
   4. Pridėkite pavedimo kopiją už bankinį mokėjimą
   5. Pridėkite laisva forma parašytą dokumentą, jog statinys nepakito nuo projekto (pvz. galima rasti čia)
   6. Spauskite “Išsaugoti”
  15. Spauskite “Paruošti ir pasirašyti ADOC”, pasirinkite katik pridėtus failus, kad jie būtų įtraukti kaip priedai
  16. Spausti “Baigti rengimą” -> “Taip”
  17. Pasirinkite sau tinkamą būdą ir pasirašykite
  18. Spauskite “Grįžti į sistemą”
  19. Pateikite prašymą spausdami “Pateikti”
 4. Pažymos išdavimo terminas yra 10 darbo dienų
 5. Gavus pažymą iš info statybos, ją reikia užregistruoti registrų centre:
  1. Parašyti prašymą laisva forma, jog norite registruoti nebaigtą statybą, prašyme nurodyti, jog kadastriniai matavimai ir projekto duomenys yra info statybos sistemoje (formos pvz galima rasti čia)
  2. Išsaugoti prašymą PDF formatu ir jį pasirašyti su elektroninių parašu www.gosign.lt sistemoje
  3. Pasirašytą prašymą išsiųsti adresu elprasymai.vilnius@registrucentras.lt
  4. Palaukti kol bus paskaičiuota ir atsiųsta registravimo kaina
  5. Susimokėti už registraciją ir pranešti apie atliktą veiksmą
 6. Užregistravus nebaigtą statyti statinį galite kreiptis į turto vertintojus, kad jie paskaičiuotų Jūsų turto vertę

Kokį šildymo būdą pasirinkti?

Kiekvienuose namuose yra svarbu šiluma ir tai iš kur ji yra gaunama. Šiai dienai rinkoje egzistuoja daug skirtingų variantų, kurių pagalba gali būti pagaminta šiluma namams šildyti ir karštam vandeniui ruošti. Kokie tie variantai? Ir kaip išsirinkti patį tinkamiausią?

Read more

Namo statybos už banko paskolą

Galbūt nusprendėte pasistatyti individualų namą, tačiau neturite visos reikiamos sumos? Jeigu gaunate pastovias pajamas – nieko baisaus, Jums greičiausiai “pagalbos ranką” išties bankas ir suteiks paskolą. Daugelis žino, jog perkant jau pastatytą butą arba namą dažnu atveju užtenka turėti 15% (šiai dienai tai dažniausiai pasitaikanti minimali suma, prašoma bankų) pradinį įnašą, likusius 85% sumos finansuoja bankas. Kitaip tariant, jeigu norite įsigyti butą arba namą, kurio vertė 100 000 Eur, privalėsite turėti bent 15 000 Eur savų lėšų, kitaip banko finansavimo negausite. Tas pats 15% pradinis įnašas galioja ir statantis namą, tačiau tai nereiškia, jog turint 15 000 Eur, Jums bankas duos likusius 85 000 Eur, tam, kad pasistatytumėte namą nuo nulio, viskas yra bent keletą kartų sudėtingiau nei atrodo.

Read more

Kam reikalinga rekuperacinė vėdinimo sistema?

Statantis namą dažnam kyla klausimų – apie vėdinimą, o konkrečiai apie rekuperatorius. Visų pirmą reikėtų pradėti nuo to, jog naujai projektuojamiems namams (nuo 2016m. kai įsigaliojo A klasės reikalavimas), rekuperacija yra iš dalies privaloma. Kadangi nuo A klasės (ir visoms klasėms aukštyn) yra nustatyti griežti namo sandarumo reikalavimai, tai lemia, jog be vėdinimo namuose neatsirastų pakankamai šviežio oro, kauptųsi drėgmė ir t.t.. Todėl šiai dienai, nors pagal įstatymus vėdinimo sistema naujuose namuose yra neprivaloma (STR nenurodo įsirengti vėdinimo sistemos, tačiau nurodo reikalavimą sistemos efektyvumui, jeigu tokia būtų įrengta), tačiau kalbant apie komfortą bei efektuvų šilumos energijos naudojimą, rekuperacijos įsirengimas namuose šiais laikais yra tiesiog būtinybė.

Read more

Sklypo pasirinkimas namo statyboms

Nusprendus statytis indvidualų namą, vienas iš pirmųjų ir labai svarbių darbų – rasti tinkamą sklypą. Gerokai dažniau finansinė situacija neleidžia išsirinkti sklypo prabangiausioje, geriausioje, patogiausioje ar kitokioje *iausioje vietoje, todėl sklypo pasirinkimą tenka derinti pagal turimą biudžetą ir dėl to vienus privalumus tenka iškeisti į kitus.

Read more

Statysiu namą. Nuo ko pradėti?

Daugelis svajoja apie savo asmeninį būstą, nesvarbu ar tai būtų butas ar individualus namas. Darau prielaidą, jog Jūs čia atsidūrėte, nes jau esate apsisprendę gyventi individualiame name, todėl čia nerasite informacijos kodėl verta rinktis namą vietoj buto. Pagrindinė priežastis kodėl daugelis nusprendžia statytis individualų namą patys – tarp parduodamų namų nėra tokio, kokio norėtumėte Jūs arba tiesiog norite susiplanuoti kiekvieną namo kampelį pagal individualius pageidavimus.

Read more